Lavabo Açma Yöntemleri :
Tıkanık lavabo gider borularında yaşanan problemi çözmek için, kimyasal yerine kullanabileceğiniz evlerde bulunan basit ama farklı 6 yöntemi sizlerle paylaşalım.

Lavabo Açma Teli
Karbonat ve sirke yöntemi ile tıkanıklığı açma
Basınçlı su kullanılarak lavaboyu açmak
Pompalama yöntemi ile lavabo tıkanıklığını açma
Elbise askısı kullanmak
Makine ile lavabo tıkanıklığını açan tesisatçı çağırmak

Lavabo Açma Teli
En iyi lavabo açma tekniği nalburlarda satılan, fiyatı 20 TL ile 50 TL arasında değişen kıvrımlı tel kullanımıdır. Makinesi bulunmayan tesisatçılar, genelde bu yöntemle lavabo tıkanıklığını açmaya çalışırlar. Nalburdan temin ettiğiniz teli, tıkalı olan lavabonun giderine yavaşça döndürerek gönderin. Dirsek ve kıvrımlı bölgeleri geçtiği sırada zorlanabilirsiniz fakat pes etmeyin. Tıkanıklığın yaşandığı yer, genelde dönüşlerde ortaya çıkar. Size tavsiyem bu yöntemi denerken sabırlı olmaktır.
Karbonat ve sirke yöntemi ile tıkanıklığı açma
Bu yöntem basit tıkanmaları açmak için etkilidir. Fakat çoğu zaman işe yaramayabilir. Karbonat sirke karışımını uygulamadan önce, iş güvenliği koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Bulunduğunuz ortamı havalandırın ve elinize koruyucu eldiven takın. 1 bardak karbonatı lavabonun deliğinin üstüne dökün. Ardından evinizde bulunan beyaz sirkeden 1 su bardağı üzerine dökün. Bu iki karışım birleştiğinde kimyasal reaksiyon başlayacaktır. Üzerine bir çay demliği sıcak suyu boşaltın. Pompalama tekniğinden yararlanarak, sıcak suyu lavabonun tahliyesinden göndermeye çalışın.
Basınçlı su kullanılarak lavaboyu açmak
Bu yöntem genelde çok etkili fakat en zahmetli yoldur. Bu tekniği uygulamak için 5 metre uzunluğunda bahçe hortumuna ihtiyacınız olacak. Hortumun bir ucunu boşta bırakıp, diğer ucuna çamaşır makinesi musluğuna uygun girişli aparat takın. Daha sonra boşta bıraktığınız hortumun diğer ucunu lavabonun altında yer alan giderin içine doğru gönderin. Hortum gidebildiği yere kadar ileri gönderin. Hortumun gider borusuna bağlantı yerini bir bezle sarıp suyun geri çıkmasını engelleyin. Son olarak musluğu açıp iki elinizle suyun geri çıkmasını önleyin. Bu yöntemle tıkalı tüm lavaboları açmak mümkündür.
Pompalama yöntemi ile lavabo tıkanıklığını açma
Pompa yöntemi herkesin bildiği basit bir uygulamadır. Lavabo açmak için kullanılan pompayı evyenin delik noktasına boşluk kalmayacak şekilde yerleştirip musluğu açın. Pompanın kenarlarında boşluk kalmadığında uyguladığınız basınç tıkanıklığı açacaktır.
Elbise askısı kullanmak
Metal elbise askılarına istediğiniz şekli verebildiğiniz için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Elbise askılığının düğüm yerlerini tamamen açtıktan sonra tıkanık lavabo deliğinden içeri gönderin. Bu teknik genelde klozet tıkanmalarında çok işe yaramaktadır.

Kategoriler: Blog