Kendiniz evinizi inceleyerek kaçak olan bölümü buldunuz ve su kaçağı nasıl çözülür kısmı artık uzman ekiplerin işidir. Kendi dalında uzman ve işin ehli olan tesisatçılar da sizin gibi bütün evinizi tekrar araştırma altına alarak, kaçak olan tesisat bölümünü bulur. Evde su kaçağı bulma hizmetinden yararlanmak için cihazlı tesisat ustalarından yardım alın. Tesisat bölümlerinin her biri farklı olarak onarılır. Ama uzman ekipler en son çıkan teknolojik aletleri kullandıkları için, evinize hiçbir zarar vermeden su kaçağını da tespit ederek onarırlar. Yeter ki profesyonel tesisatçılara başvurun.

Kalorifer tesisatında su kaçağı tespit edilen bir kaçak için sadece kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kaçak olan bölgeyi bulur ve kapatır. Ama kalorifer tesisatının temiz ve bakımlı olması gerekir. Borularda oluşan kirler, kimyasal ilaçların borulardan geçmesini engeller.

Temiz su tesisatında tespit edilen bir su kaçağı için de tesisat borularına basınçlı su verilir ve elektronik akustik dinleme cihazları ile dinlenir. Normalde suyun sesi farklıdır ama kaçak olan bölgelerde daha farklılaştığından kolayca anlaşılır. Ve bulunan kaçak bölgesine işlem uygulanır. Hiçbir yeri kırıp dökmeye de gerek kalmaz. Sıcak sular için de termal, ısıya duyarlı kameralarla tespit yapılır.

Su kaçağı nasıl çözülür?

Atık su tesisatındaki kaçak için genel olarak ufak, dijital kameralar ile noktasal tespit işlemi yapılır. Kamera borulara salınır ve bütün her yerde gezdirilir. Kamera görüntüleri ile kaçak bulma işlemi bu şekilde yapılır. Böylece kendiniz de bu kaçağı görmüş olursunuz. Eğer kaçak olan yerde fayans varsa, vakumlu cihazlarla fayanslarınız kaldırılır ve sadece kaçak olan bölge kırılıp boruya ulaşılır. Eskiden olduğu gibi bütün fayanslarınız kırılmaz, bir sürü tadilat ortaya çıkmaz ve eviniz kirlenmez. Şüphe duyduğunuz rutubet, duvarda siyahlanma gibi problemleri uzmanından destek alarak çözüme kavuşturun.

Su kaçağı problemi her zaman başımıza gelmese de meydana geldiğinde hemen önlenmelidir. Aksi takdirde temizlenmesi ve kurtulması zor durumlara yol açabilir. Su kaçağının meydana gelmesinin belli başlı sebepleri vardır. Su tesisatındaki zayıflık ve evin yapım aşamasında gösterilmeyen özen su kaçağı olmasının başlıca sebeplerindendir. Bazen de bu kaçaklar bilinçsizce kullanımların sonucunda meydana gelir. Eğer su boruları gözle görünür bir yerdeyse, korunması iyi bir şekilde yapılmalıdır ve keskin malzemelerin boru ile teması önlenmelidir. Yer altında yer alan su borularında da su kaçağı meydana gelebilir. Bunun sebebi ise boruların bir süre sonra deformasyona uğramasıdır. Zamanı geldiğinde evlerde su sızıntısı bulma servisi aracılığıyla uzman kontrolünde bu yer altı borularının da gereken bakımı yapılmalıdır.

 

Kategoriler: Blog