Su Kaçağı Problemi Nasıl Anlaşılır?

Evde yaşadığınız su kaçağı problemleri nasıl çözüleceği hakkında bilgi deneyiminiz yok ise, telefonla bizi arayıp takıldığınız yerleri bize sorabilirsiniz. Tuvalet, banyo gibi yerlerde oluşan su kaçakları, evinizde çok kötü kokular yayan küflenme durumunun yanı sıra kirli sular bütün eve yayıldığı için sağlığınızı etkiler. Su kaçağı olan bölge kullanılmaz hale gelir. Üstelik sizde olan bir su kaçağı, muhtemel alt komşunuza da yansıyacağı için, komşuluk ilişkileriniz bozularak kavga ve gürültü çıkabilir. Bu saydıklarımız çok ufak bir su kaçağının yol açacağı birkaç problemden biri.

Banyonun altında oluşan sızıntılar, alt katın tavanından damlayana kadar hiçbir şeyden haberiniz olmaz. Alt komşunuzun prizlerinden su çıkmaya başladığında, acil önlemler almanız gerekir. Banyolarda oluşan su kaçakları, bulunması en kolay tesisat arızalarıdır. Alt daireye istenmeyen sebeplerden dolayı verdiğiniz rahatsızlık kısa sürede halledilmezse, hukuki olarak komşunuzla aranızda ciddi sıkıntılar oluşabilir.

Bırakın kendi dairenize tadilat yaptırmayı, alt kata verdiğiniz zararı bile karşılamak zorunda kalırsınız. Arıza oluştuğunda makineyle su kaçaklarına bakan usta bulmak eskisi kadar zor değil. Eskiden internet bu kadar yaygın olmadığı için, sürekli tavsiye üzerine evlerde kaçak araması yapardık. Şimdilerde ise hiç tanımadığımız müşteriler bizi internet üzerinden bulup, çağırıyorlar. Evinizde su kaçağı problemi olup olmadığını anlamak için edindiğimiz tecrübelerden maddeler halinde bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağız. Aşağıda yazılı problemlerden bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız evinizde su sızıntısı olabilir.

İlk önce şunu belirtelim; su kaçağının bir çok sebebi olabilir. Yanlış döşenmiş bir tesisat, kalitesiz malzemelerin kullanılması, tesisatçının boruları döşerken zarar verip kırması veya çatlatması gibi. Depremle veya ufak şiddetli artçı sarsıntılar da tesisata zarar verip, su sızıntılarına meydan verebilir. Eski bir binada oturuyorsanız eğer su kaçağının sebebi deforme olan tesisat borularıdır.

Evinizin su kaçağı olan bölgesinde nem, rutubet, küflenme olur. Artı olarak da sıva ve boyalarda dökülme ve yumuşama meydana gelir. Su kaçakları onarılmadığı taktirde en ufak bir depremde binanızın rutubetli ve küflenmiş bölgeleri ilk önce yıkılan yerlerdir. Bilgilendirme amaçlı şunu söyleyebiliriz; Yeni bir bina yaptırıyorsanız eğer kesinlikle demir borular kullanmayın. Demir borular zaman içerisinde çok fazla deforme olmaktadır. Bu deformasyonun önüne geçmek için PVC borulardan kullanmanızı tavsiye ederiz.

Evde su kaçağından şüphe ediyorsanız, ilk önce faturanıza bakmalısınız. Faturanız büyük rakamlar halinde gelebilir.
– Kendi evinizde veya alt komşunun tavanında su damlaları oluşabilir. Bu damlalar sürekli ise temiz su tesisatında kaçak vardır.
– Bunun yanında tavanda veya duvarda dökülmeler ve küflenme meydana gelir.
– Su damlaları ara ara akıyorsa atık su tesisatında kaçak vardır. Çünkü, atık su tesisatı dediğimiz yerler tuvalet, banyo ve mutfak gibi yerlerdir. Buraların kullanımı sırasında su akmaya başlar, kullanılmadığında da su durur.
– Buralarda oluşan kaçaklar etrafa kötü bir koku yayar, duvarlarda sararma, kararma oluşur ve kötü bir görüntüdür.
– Su sayacınıza bakarak da su kaçak tespiti yapabilirsiniz. Bütün vanaları kapattığınızda su sayacınız hala çalışıyorsa bir ihtimal sayaçta arıza olabilir, bunun için İSKİ’den yardım isteyin.       – Eğer arıza yoksa kesinlikle kaçak vardır ve bu size faturada yansır.
– Kombi suyundan da anlayabilirsiniz. Eğer kombinin suyu azalıyorsa, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir ve bu kaçak duvarlarınıza dökülmeler ve kararmalar olarak kendini belli eder.

Kategoriler: Blog